Pablo Escobar

Pablo Escobar (1949-1993)

Pablo Escobar, Kolombiyalı bir uyuşturucu baronudur. Acımasız hırsı ve adı kötüye çıkmış Medellin Karteli ile tanınmaktadır.

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Emilio Escobar Gaviria, Amerika’ya giden kokain trafiğinin %80’inden sorumluydu ve Forbes dergisinin Dünyanın En Zengin 10 İnsanı listesinde çıkmıştı.

Escobar 1970’lerin başında birkaç kaçakçıyla işbirliği yaparak Medellin Karteli‘ni kurdu. Başlangıçta hayır kampanyaları ve spor kulüplerini destekleyerek halk desteğini arkasına almıştır. Bu kadar güçlenmesinin temel sebebinin halk desteği olduğu söylenebilir. Ancak sonraları gerçekleşen terör eylemleri ve binlerce masum insanların ölmesiyle en büyük gücü olan halk desteğini kaybetti.

Doğumu

Pablo Escobar 1 Aralık 1949’da Columbia’nın Antioquida bölgesindeki Rionegro’da doğdu. Ailesi sonradan Envigado banliyösüne taşındı.

Escobar alçakgönüllü bir aileden geliyordu: Annesi bir okulda öğretmenlik yaparken babası ise tarımla uğraşan bir çiftçiydi. Erken yaşlardan beri mütevazı bir insan olması yönünde bir eğitim almıştı.

Erken Hayatı

Escobar, mezar taşı çalmaktan tutun da sahte diploma satmaya kadar suç kariyerine oldukça erken yaşlarda başlamıştı. Ardından araba çalmaya ve kaçakçılık işlerine de girdi.

Escobar’ın büyük ölçüde dikkat çekmesi ise Marlboro Savaşları ile oldu. Kaçak sigara işinde kazandığı tecrübeler, uyuşturucu krallığı kurmasına yardım edecekti.

Escobar’ın Eşi, Oğlu ve Kızı

Pablo Escobar Ev
Pablo Escobar’ın içerisinde hayvanat bahçesi bile bulunduran lüks evi

1976’da Pablo Escobar, 15 yaşındaki Maria Victoria Henao ile evlendi. Çiftin iki çocuğu oldu: Oğlu Juan Pablo Escobar ve kızı Manuela.

Günümüzde oğlu Juan Pablo, Sebastian Marroquin adıyla bir motivasyon konuşmacısı olarak tanınmaktadır.

Marroquin mimarlık okudu ve 2015’te bir kitap yayınladı: Pablo Escobar benim babam. Kitabında babasıyla olan anılarını kaleme almış ve babasının intihar ettiğini iddia etmiştir.

AFP ile yaptığı röportajda şöyle dedi: “Babam özenilecek ve taklit edilecek birisi değil. Ancak bize (çocuklarına) her zaman doğru yolu göstermeye çalıştı. O’nun yolundan gitmememizi, o yolun tehlikeli olduğunu ve mutlaka ya ölümle ya da sevdiğin şeylerin kaybıyla sonuçlanacağını söylerdi.

Medellin Karteli

Kolombiya’nın kokain ticaretinin merkezi olması tesadüfen olan bir şey değildi. 1970’lerin başından itibaren ülke kenevir üretimiyle ve kaçakçılığıyla ünlemişti.

Kokain pazarı genişledikçe, Kolombiya’nin coğrafi konumunun değeri kaçakçılar tarafından daha da anlaşıldı. Güney Amerika’nın kuzey ucunda, kenevir ekiminin günden güne arttığı Peru ve Bolivya’nın ortasında olmasıyla Kolombiya, ABD kokain pazarına hükmetmeye hazırdı. Tek yapılması gereken kuzeye kısa süren bir yolculuk yapılmasıydı.

Escobar en kısa sürede kokain ticaretinin kontrolünü eline aldı. 1975’te Medellin şehrinden uyuşturucu kaçakçısı Fabio Restrepo, öldürüldü. Ölüm emrinin Escobar’dan geldiğine inanılmaktadır çünkü ölümünden hemen sonra Restrepo’nun işlerini devraldı ve dünyada eşi benzeri görülmeyen sistemli bir operasyonel faaliyete dönüştürdü.

Escobar’ın liderliğinde Bolivya ve Peru’dan devasa büyüklükte ham madde satın alındı, işlendi ve ABD’ye taşındı. Escobar küçük gruplarla birlikte çalışarak Medellin Karteli’ni oluşturdu.

1980’lerin ortalarında Escobar’ın yaklaşık olarak 30 milyar dolar servete sahip olduğu düşünülüyordu. Forbes dergisi, Dünyanın En Zengin 10 İnsanı arasına Escobar’ı da dahil etmişti. Para o kadar fazlaydı ki Escobar sırf para transferi için bile özet jet satın almıştı.

Bu zamanlarda Escobar ABD kokain trafiğinin %80’i kendi elindeydi, bu da günde yaklaşık 15 ton kokain demekti; Medellin Karteli haftalık 420 milyon dolar kar elde ettiği düşünülmektedir.

Escobar’ın Kısa Süren Siyaset Macerası

Gençlik zamanlarında Escobar ailesine ve arkadaşlarına Kolombiya’nın Cumhurbaşkanı olmak istediğini söylüyordu. Sonuçta servet ve meşruiyete giden yol suç ve paradan geçiyordu.

1982’de Escobar Kolombiya Meclisi’ne üye olarak seçildi. Ancak kişisel servetinin saklı tutulamayacağı gibi eleştiriler nedeniyle seçildikten iki sene sona istifa etmek zorunda kaldı. Escobar’ın rüşvet, kan ve suç dolu hayatını gündeme getiren Adalet Bakanı ise öldürüldü.

Pablo Escobar Kaç Kişi Öldürdü?

Siyasetçiler, devlet memurları, gazeteciler ve normal vatandaşlar da dahil olmak üzere Escobar binlerce insanın ölümünden sorumluydu.

ABD’nin suçlu iadesi de dahil olmak üzere birçok konuda uyguladığı baskılar nedeniyle Escobar, hiçbir zaman Kolombiya Cumhurbaşkanı olamayacağını anladı. Escobar, Kolombiya siyasetinde etkisini arttırmak istiyordu. Amacı, yasa dışı ticareti bırakması karşılığında suçlu iadesi sürecinin tamamen kaldırılması ve diğer uyuşturucu baronları için genel af çıkarılmasıydı.

Escobar’ın terör dönemi; 3 Kolombiya cumhurbaşkanı adayı, 1 başsavcı, sayısız hakim ve binden fazla polis memurunun ölümüne neden oldu.

Ek olarak Escobar 1989’da 100’den fazla insanın ölümüne yol açan uçak saldırısından da sorumludur.

Escobar’ın terör eylemleri, arkasındaki halk desteğini kaybetmesine neden oldu ve diğer kaçakçılarla olan işbirliğini bitirdi.

Hapishane: ‘La Catedral’

Haziran 1991’de Escobar, Kolombiya Cumhurbaşkanı Cesar Gaviria’ya teslim oldu. Karşılığında, suçlu iadesi tehditi ortadan kalktı ve Escobar’a kendi lüks hapishanesini inşa etme izni verildi: La Catedral. Etrafında ise yine kendi adamları bulunuyordu. Hapishanenin kumarhane, spa ve gece kulubü bölümleri de vardı.

Ancak Haziran 1992’de Escobar buradan kaçtı. Bunun üstüne devlet yetkilileri tarafından daha standart bir hapishanede tutulması istendi ve 16 ay sürecek Escobar avı başlamış oldu.

Medellin Karteli’nin tekelliği; Escobar’ın yakalanması, ofislerin basılması ve liderlerin öldürülmesiyle yok edilmişti.

Ölümü

Pablo Escobar Ölümü
Escobar’ın yakalanmasını gösteren gerçek fotoğraf

Escobar’ın ailesi Almanya’ya sığınma talebinde bulundu ancak gelen cevap olumsuzdu. Sonunda Bogota’da (Kolombiya’nın başkenti) bir otele sığınmak zorunda kaldılar.

Escobar’ın durumu hiç iyi değildi. Kolombiya kuvvetleri 2 Aralık 1993’te orta halli bir Medellin mahallesinde Escobar’ı yakalamıştı. Bir çatışma meydana geldi ve Escobar bir dizi çatıda koşup kaçmaya çalışırken o ve adamlara ateş edildi ve öldürüldüler.

Escobar’ın Ölümü’nden Sonra

Escobar’ın ölümüyle birlikte Medellin Karteli tamamen çökmüş ve Kolombiya’nın kokain ticaretindeki merkez rolü de yok olmuştur.

Ölümü, Kolombiya hükumeti ve dünyanın diğer bölgelerinde kutlandı. Ailesi ise polis koruması altındaydı.

Yine de pek çok insan öldüğü için yas tutmuştur. Cenaze törenine 25.000 insanın katıldığı söylenmektedir.

Cenazeye katılan birisi, The New York Times röportajında şunları söylemiştir: “O, evler inşa ettirdi ve parası olmayanları düşündü. Gelecekte insanlar buraya dua edip onu anmak için mutlaka gelecek.”

Pablo Escobar Sözleri

Hayattaki en değerli şey arkadaşlardır, bundan eminim. Ne yazık ki hayat yolumuza bazen hainler de çıkabiliyor.

Kolombiya’da insanlar yasadışı işlere bir çeşit protesto amacıyla giriyor. Diğerleri ise hırs için.

Güçlü olmak istiyorum.

Kolombiya’da bir mezar taşı, Amerika’daki hapishane hücresinden daha iyidir.

Hakkımda tonla suçlama olmasına rağmen hiçbir zaman suçlu bulunmadım.

Popüler Kültürde Escobar

Pablo Escobar, ilginç hayatı nedeniyle filmler ve diziler gibi pek çok popüler kültür unsuruna konu olmuştur ve hakkında Pablo Escobar’ı Sevmek gibi bir sürü kitap yazılmıştır. Ayrıca National Geographic ve ESPN gibi kanallar da hakkında belgeseller hazırlamıştır. The Two Escobars bunlardan birisidir.

El Patron del Mal

El Patron del Mal, Escobar’ın hayatını konu alan 2012 Kolombiya yapımı televizyon mini-dizisidir.

Program, Camilo Cano ve Juano Uribe tarafından ortaya çıkmıştır ve ikisinin de bazı aile bireyleri Escobar veya adamları tarafından öldürülmüştür.

Narcos

Narcos ise Amerikan Narkotik Ajanları Steve Murphy ve Javier Peña‘nın Pablo Escobar’ın yakalanması için verdiği uğraşları anlatır. İkisi de Escobar dosyasına yıllarını vermiştir. Netflix tarafından hazırlanan dizi, 2015’in en ses getiren yapımlarından biri olmuştur.

2016’da Escobar’ın kardeşi Roberto, Narcos dizisinin aileyi yanlış şekilde izleyiciye aktardığını iddia ederek Netflix‘e 1 milyar dolarlık dava açmıştır.

Roberto, gerçekte Pablo’nun muhasebecisiydi ancak dizideki muhasebeci, Escobar ailesi ile bağı olmayan ve sonradan CIA tarafına geçen birisi olarak anlatılıyordu.

Kaynak

Görseller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir