Padrão

Padrão

Padrao Nedir?

Padrãolar, 15. ve 16. yüzyıl Portekizli denizcilerinin önemli gördükleri yerleri kaydetmeleri ve bu bölgelerin Portekiz krallığına ait olduğunu göstermeleri için dikilen taş sütunlardır. Genelde büyük nehirlerin ağızları, burunlar gibi yerlere dikilirlerdi. İlk padrao türleri basitçe tahta sütundan ve haçtan oluşuyordu ancak tahtadan yapılmaları nedeniyle tropik iklimin baskın olduğu Afrika’da çürüyebiliyor, yok olabiliyorlardı. Bu nedenle daha sonraki yapılan sütunlarda hammadde olarak taş kullanıldı ve haçla birlikte bir Portekiz arması da eklendi.

Diogo Cão, 1482 ile 1484 yılları arasındaki Afrika keşiflerinde taş padrãoları yerleştiren ilk kâşiftir. Portekiz Kralı II. João, bu sütunların yerleştirilmesi konusunda çok istekli olmuştur.

Cão, sütunları şuanki Gabon, Angola ve Namibya’ya yerleştirmişti. İlk sütun ise Kongo’daki bir nehrin ağzına koyulmuştu.

1522’de bir diğer Portekizli denizci Henrique Leme, Sunda Krallığı ile bir antlaşma imzaladığı zaman antlaşmanın anısına krallığın başkenti Sunda Kalapa’da bir padrão dikmiştir. Burası, şuanda Endonezya’nın başkenti Cakarta’dır. Bu padrão 1918 yılında yeniden keşfedildi ve şuanda Endonezya Milli Müzesi’nde sergilenmektedir.

Padrao diken diğer Portekizli denizcilere, Pero da Covilhã, Bartolomeu Dias, Vasco da Gama, Goncalo Coelho ve Jorge Álvares örnek olarak verilebilir.

Lizbon Coğrafya Topluluğu, 20. yüzyılda Diogo Cão ve Bartolomeu Dias tarafından dikilen 3 padrãoyu restore etti.

Günümüzde Kwaaihoek olarak da bilinen Güney Afrika’nın Doğu Kap kıyısındaki Dias Cross Anıtı’nda, Bartolomeu Dias‘ın 1488’de Ümit Burnu’nu geçen ilk Avrupalı denizci olduğunu sembolize eden padrãonun bir kopyası bulunmaktadır. Orijinal padrão 1930’larda Eric Axelson tarafından keşfedilmişti ancak Kwaaihoek’in tepesinden düştüğü ya da itildiği tahmin ediliyor. Parçaları aşağıdaki kanalda bulundu. Axelson parçaları birleştirip anıtı tekrardan yapmayı başardı. Tamir edilen orijinal, şuanda Johannesburg’da Witwatersrand Üniversitesi’nin William Cullen Kütüphanesi’nde bulunmaktadır.

Kaynak

https://en.wikipedia.org/wiki/Padr%C3%A3o

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir